لیکوپن

لیکوپن (Lycopene ) یک ماده مغذی گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی است.
لیکوپن (C40H56) رنگدانه‌ای است که به میوه های قرمز و صورتی مانند گوجه فرنگی، هندوانه و گریپ فروت رنگ مشخصه آن ها را می دهد.
لیکوپن با فواید سلامتی از سلامت قلب گرفته تا محافظت در برابر آفتاب سوختگی و انواع خاصی از سرطان مرتبط است.

ليكوپن، كاروتنوئيد قرمز رنگي است كه توسط برخي گياهان و ميكروارگانيسم‌ها سنتز مي شود. اين كاروتنوئيد پيش ساز ويتامين A نيست ولي بـه خـاطر وجود ۱۱ پيوند دوگانه مزدوج خاصيت آنتي اكسيداني بسيار قويي دارد كه موجب حذف راديكالهاي آزاد مي گردد. ليكوپن، كاروتنوئيـد غالـب موجـود در سرم خون انسان است كه با حفاظت از بيوملكول هاي مهم سلولي نظير DNA ،پروتئين ها و چربي ها از اكسيداسيون و تخريب راديكـالي آنهـا ممانعـت بـه عمل آورده و نقش مهمي در پيشگيري و درمان بيماريهاي پروستات، قلبي، استخواني و گوارشي ايفاد مي كند.

فواید و مزایای لیکوپن برای سلامتی بدن

۱. آنتی اکسیدان قوی و کنترل کننده پیشرفت سرطان
یک آنتی اکسیدان از خانواده کاروتنوئیدها که از بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می کند. لیکوپن در فرمولاسیون داروها و مکمل‌های ضد ویروسی (نظیر بیماری‌های تنفسی) و ارتقا دهنده دستگاه ایمنی کاربرد زیادی دارد. لیکوپن علاوه بر پیشگیری در انواع سرطان، با محدود کردن رشد تومور در بهبود و کنترل برخی از انواع سرطان مانند سرطان سینه و پروستات توصیه می‌شود.

۲. بهبود سلامت قلب، عروق و مغز
لیکوپن در پیشگیری و بهود خطر ابتلا به بیماری های قلبی (با کاهش سطح کلسترول LDL) موثر است. این آنتی اکسیدان به جلوگیری از تشنج و از دست دادن حافظه در بیماری های مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر کمک می کند.

۳. کاهش درد و تقویت استخوان
لیکوپن به کاهش درد نوروپاتیک – نوعی درد ناشی از آسیب عصبی و بافتی کمک می کند. عملکرد این ماده، مرگ سلول‌ های استخوانی را کاهش می دهد، ساختار استخوان را تقویت می کند و به حفظ سلامت و استحکام استخوان‌ ها کمک می کند.

۴. محافظت پوست در برابر پیری و آفتاب سوختگی
لیکوپن از پوست در برابر آسیب اشعه ماورا بنفش محافظت می کند. لیکوپن با جذب اکسیژن کافی و کاهش آسیب رادیکال های آزاد به پوست و همچنین بازسازی سلول های جدید باعث ترمیم پوست شده و به نوبه خود مانع پیری پوست و در نتیجه چین و چروک پوست می شود.

۵. افزودنی به عنوان رنگ‌دانه طبیعی
لیکوپن به عنوان یک کاراتونویید، علاوه بر بهبود سلامت مواد غذایی، می‌تواند به عنوان رنگ طبیعی در گرید صورتی تا قرمز استفاده شود. خاصیت رنگ زایی آن بسته به فرم ماده و ترکیب درصدآن متفاوت می باشد

منابع غذایی سرشار از لیکوپن
گوجه فرنگی دردسترس ترین و فراوان ترین منبع غذایی لیکوپن است. میزان لیکوپن موجود در آن با توجه به مکان و زمان برداشت می‌تواند متفاوت باشد.
در اینجا لیستی از غذاهای حاوی بیشترین لیکوپن در هر ۱۰۰ گرم آورده شده است :
• گوجه فرنگی تازه : ۴/۲ میلی گرم
• گواوا : ۵/۲ میلی گرم
• هندوانه : ۳/۵ میلی گرم
• کنسرو گوجه فرنگی : ۲.۷ میلی گرم
• پاپایا : ۱.۸ میلی گرم
• گریپ فروت : ۱.۱ میلی گرم
• فلفل قرمز : ۰/۵میلی گرم

انواع محصول:
محلول در آب (پودر ۲% و ۵%)
محلول در چربی ( پودر ۵% و ۱۰% – مایع ۵%)
(محصول در خلوص بالاتر به صورت سفارشی تولید خواهند شد)

لیکوپن یک درصد- – افزودنی ۱۰۰ درصد طبیعی رنگ قرمز محلول در آب