لوتئین

لوتئین (Lutein) یک ماده مغذی گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی و پیش ساز ویتامین A است. لوتئین با فرمول شیمیایی C۴۰H۵۶O۲ و جرم مولکولی ۵۶۸.۸ گرم بر مول یک کاروتنوئید زرد رنگ است که در سبزیجات برگ دار و تیره رنگ مانند کلم برگ، کاهو با برک های سبز تیره و ارگانیسم های فتواتوتروپیک مانند جلبک و همچنین در زرده تخم مرغ و ذرت وجود دارد. این کاروتنوئید به دلیل وجود ۹ پیوند دوگانه مزدوج، خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد که موجب حذف رادیکال های آزاد می گردد. این ماده همچنین در صنعت مواد غذایی و آرایشی-بهداشتی جهت اضافه کردن طعم، رنگ و خواص آنتی اکسیدانی مناسب استفاده می شود و به عنوان ماده مغذی طبیعی برای سلامت انسان مفید است.

فواید و مزایای لوتئین برای سلامتی بدن

  • کاربردهای دارویی و درمانی
  1. محافظت از چشم ها: لوتئین در شبکیه چشم به همراه زانتوفیل دیگری به نام زاگزانتین (Zeaxanthin) یافت شده و به عنوان رنگ دانه های ماکولا شناخته می شود. این ماده که برای سلامت چشم مفید است، به عنوان یک آنتی اکسیدان برای پیشگیری و درمان التهاب و استرس اکسیداتیو در بیماری های چشمی مانند گلوکوم، خشکی چشم، رتینوپاتی دیابتی و دژنراسیون ماکولا (شایع ترین علت نابینایی) مفید است. همچنین تحقیقات نشان می دهند که لوتئین برای رشد چشم نوزادان در دوران بارداری و بینایی در طول عمر آن ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
  2. محافظت از قلب: بررسی های انجام شده تویط محققین نشان داده است که خواص ضد التهابی لوتئین سبب شده افرادی که مقدار ذخیره لوتئین بیشتری در بدن داشته اند، به طور چشمگیری کمتر دچار عارضه و کرفتگی قلب و عروق شوند.
  3. حفاظت از مغز: سطوح بالای لوتئین در گردش خون با عملکرد شناختی بهتر و تقویت حافظه مرتبط است. لوتئین با خاصیت آنتی اکسیدانی خود و حذف رادیکال های آزاد از پیری مغز جلوگیری می کند. لوتئین از بیماری های عصبی نقش دارد و در سنین بالاتر به ارتقای سلامت مغز کمک می کند.
  4. خواص ضد سرطانی: لوتئین همراه با سایر کاروتنوئیدها در پیشگیری و درمان سرطان نقش دارند. مطالعات نشان داده که مصرف لوتئین خطر ابتلا به سرطان پانکراس، سینه، سر و گردن را کاهش می دهد.
  •  کاربرد آرایشی و محافظت از پوست

لوتئین یک رنگ دهنده طبیعی در طیف زرد تا نارنجی است. این ماده با جذب نور آبی خورشید به کاهش آسیب اشعه فرابنقش به پوست کمک می کند. تحقیقات نشان داده است کسانی که مکمل لوتئین مصرف می کنند، سطح کشسانی پوست و بازیابی الاستیک بیشتری داشتند. همچنین با حذف رادیکال های آزاد از پیر شدن و مردن سلول های پوست جلوگیری می کند.

انواع محصول:

  1. محلول در آب (پودر ۲%)
  2. محلول در چربی (پودر ۵% و ۱۰% – مایع ۵%)

شرکت دانش بنیان آران زیست آرا فارمد با بهره گیری از متخصصان خود، هر دو فرم لوتئین محلول در آب و محلول در چربی را با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی تولید و عرضه می نماید (محصول با خلوص بالاتر به صورت سفارشی تولید خواهد شد).

لوتئین یک درصد – رنگدانه ۱۰۰درصد طبیعی زرد محلول در آب

برای خرید لوتئین کلیک کنید