بتاکاروتن

بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) از دسته کاراتونوییدها و یک آنتی اکسیدان قوی است که در صورت موجود بودن در میوه‌ یا صیفی‌جات به آن رنگ زرد تا نارنجی می‌دهد. این ترکیب در بدن تبدیل به ویتامین A (رتینول) می‌شود که موجب انجام برخی از عملکردهای بیولوژیکی در بدن می‌شود. بتاکاروتن به‌عنوان آنتی‌اکسیدان از سلول‌ها در برابر آسیب‌های مضر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

فواید و مزایای بتاکاروتن در سلامت بدن

‌۱. کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
بتاکاروتن احتمال اکسیداسیون کلسترول بد یا همان LDL را کاهش می‌دهد و از این طریق خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و آترواسکلروز را پایین می‌آورد.

۲. پیشگیری از سرطان و بیماری‌های تنفسی
بتاکاروتن به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی خطر ابتلا به سرطان‌های سینه، روده‌ی بزرگ و ریه را کاهش می‌دهد. مصرف کافی مواد غذایی حاوی بتاکاروتن به افزایش ظرفیت ریه و تسکین بیماری‌های تنفسی (آسم، برونشیت) کمک می‌کند.

۳. بهبود سلامت مغز و سیستم ایمنی
بتاکاروتن می‌تواند از طریق مبارزه با استرس اکسیداتیو ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد. استرس اکسیداتیو می‌تواند به مرور زمان به سلول‌های مغز آسیب برساند.
بتاکاروتن از طریق فعال کردن غده‌ی تیموس سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

۴. پیشگیری از دیابت و آرتریت روماتوئید
مصرف بتاکاروتن موجب افزایش آستانه تحمل ناشی از اختلال گلوکز خوراکی در بدن می‌شود. کمبود بتاکاروتن از عوامل خطر و افزایش ابتلا به آرتریت روماتوئید به شمار می‌رود.

۵- ارتقای سلامت و محافظت از چشم
رژیم‌های غذایی غنی از کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن به ارتقای سلامت چشم و محافظت در برابر بیماری‌هایی که روی چشم‌ها تأثیر می‌گذارند. این ماده جزء پروتئینی به نام رودوپسین است که به شبکیه در جذب نور کمک می کندتحقیقات نشان داده است که داشتن سطح بالای کاروتنوئیدها، از جمله بتا کاروتن در خون می تواند خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولار پیشرفته را تا ۳۵%کاهش دهد.

۶. کمک به بهبود لکه‌ی سفید داخل دهان (لکوپلاکیا)
بتاکاروتن به عنوان یکی از عوامل در بهبود عارضه لکوپلاکیا (بروز لکه‌های سفید داخل دهان) مطرح می‌شود. یکی ازعلل این عارضه سیگار کشیدن برای مدت طولانی است.
در سلامت پوست (Cosmetic)

۷. درخشانی پوست و کاهش حساسیت به خورشید
. خاصیت آنتی اکسیدانی بتاکاروتن موجب کاهش آسیب اکسیژن در اثر اشعه‌های فرابنفش خورشید، آلودگی و سایر عوامل محیطی خطرناک می شود. مصرف روزانه بتاکاروتن موجب کاهش حساسیت پوست به خورشید و جلوگیری از پیری زودرس می ‌شود. استفاده از این ماده به صورت خوراکی یا در تماس با پوست، توان حفاظتی پوست در برابر آفتاب را به صورت قابل توجهی افزایش می‌دهد.

۸. بهبود اثر زخم و بیماری‌های پوستی
بتاکاروتن در بهبود مشکلات پوستی مختلف از جمله خشکی پوست، اگزما و پسوریازیس اثرگذار است. این ماده در رشد و ترمیم بافت‌های بدن نقش دارد و به همین دلیل از پوست در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. استفاده موضعی از بتاکاروتن در سرعت بهبود بریدگی‌ها، جراحت‌ها و ضایعات موثر است.

۹. تحریک رشد، ایجاد طراوت و جلوگیری از شوره مو
مصرف محصولات دارای بتاکاروتن به میزان توصیه شده در روز ریزش موها را متوقف کرده و رشد موها را تحریک می کند. بتاکاروتن منجر به روشن شدن و طراوت مو و پوست سر می‌شود و از بروز شوره جلوگیری می‌کند.
در صنایع غذایی

۱۰. افزودنی به عنوان رنگ‌دانه طبیعی
لیکوپن به عنوان یک کاراتونویید طبیعی، علاوه بر بهبود سلامت مواد غذایی، می‌تواند به عنوان رنگ طبیعی در گرید زرد تا نارنجی استفاده شود. خاصیت رنگ زایی آن بسته به فرم ماده و ترکیب درصد آن متفاوت می باشد.

منابع سرشار از بتاکاروتن
بعضی از ترکیبات حاوی بیشترین میزان بتاکاروتن (به ازای ۱۰۰گرم) به شرح زیر هستند:
هویج: ۸ میلی‌گرم
کلم‌پیچ: ۹/۲ میلی‌گرم
کاهو: ۵/۳ میلی‌گرم
سیب‌زمینی: ۸/۵ میلی‌گرم
اسفناج: ۵/۵ میلی‌گرم
زردآلو: ۱/۱میلی‌گرم
میکروجلبک دونالیلا سالینا: ۲-۵ گرم

انواع محصول:
محلول در آب (پودر ۲%)
محلول در چربی ( پودر ۵% و ۱۰% – مایع ۵%)

شرکت دانش بنیان آران زیست آرا فارمد با بهره گیری از متخصصان خود، هر دو فرم بتا کاروتن محلول در آب و محلول در چربی را با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی تولید و عرضه می نماید (محصول با خلوص بالاتر به صورت سفارشی تولید خواهد شد).

بتاکاروتن ۲ درصد- افزودنی ۱۰۰درصد طبیعی رنگ نارنجی محلول در آب